Doğru Beslenme ile Kışa Merhaba Diyelim !

Doğru Beslenme ile Kışa Merhaba Diyelim !

Mevsim geçişlerinde insanda metabolizma hızının düşmesi ve bağışıklık sisteminin zayıflaması oldukça sık rastlanan bir durumdur. Havaların soğumasıyla birlikte özellikle sonbahar ve kış aylarında bağışıklık direncini korumak ve arttırmak adına vücut çok fazla enerji harcamaz ve metabolizma çalışma hızını düşürür.

Bu mevsimde özelikle üşüyen insanın enerjiye ve besine olan ihtiyacı artar, artan ihtiyacın fazladan CHO tüketimiyle karşılanması da kilo alımına yol açar. Kışın insanların kapalı alanlarda fazla zaman geçirmesinin hareketsizliğe neden olması ve böylece metabolizmayı yavaşlatması da kilo alımında etkilidir. Kışın az ve sık beslenmeyle (3 ana 3 ara öğün şeklinde)  kilo kontrolü sağlanabilir.

Doğru beslenme ile Bağışıklığınızı güçlendirin!

Kış aylarında bağışıklık sistemimiz zayıflar. Serbest radikaller dediğimiz vücutta hastalık oluşturan maddelerin kış aylarında oluşumunun tetiklenmesiyle çeşitli rahatsızlıklara zemin hazırlanmış olur. Serbest radikalleri etkisiz hale getirip bağışıklık sistemini güçlendirme görevi ise Antioksidanlara düşer. Bu yüzden Antioksidan olarak görev yapan A, C ve E vitamininden zengin gıdalar mutlaka kış beslenmemizde yer almalıdır. Narenciye (portakal, mandalina, greyfurt), havuç, kivi, lahanagiller (karnabahar, lahana, brokoli, Brüksel lahanası), yeşil yapraklı sebzeler (maydanoz, tere, ıspanak) A ve C vitamini yönünden zengin besinlerdir. Kafein içeren içecekler yerine bağışıklığı güçlendirici ıhlamur, bol limonlu yeşil çay ve C vitamininden zengin kuşburnu, hibiskus gibi çayların tüketimi kış aylarında özellikle önerilir. Bağışıklık sisteminin güçlenmesi adına bir diğer öneri şüphesiz Probiyotik gıdaların; yoğurt, kefir gibi ürünlerin tüketiminin arttırılmasıdır.

Kabızlığa Dikkat!

Kışın sık karşılaşılan kabızlık sorunuyla ilgili olarak da günlük beslenmede yine probiyotiklerin alımının yanında lif kullanımı arttırılmalı, kurubaklagiller, kepekli tahıllar gibi lif içeriği yüksek ürünlerden faydalanılmalıdır. Aynı zamanda hem kabızlık hem de kilo kontrolü açısından kış mevsiminde yaz mevsimine oranla oldukça az tüketilen suyun tüketimi 2-2,5 lt’yi mutlaka bulmalıdır.

Hareket et!

Kışın mevcut koşuldaki hava durumları sizi hareket etmekten alıkoymamalıdır. Spor salonları bu konuda ki ilk tercihiniz olabilir. Yürüyen merdivenler veya asansörler yerine basamak merdivenleri kullanmak ya da kısa mesafelere araba yerine yürüyerek gitmeyi tercih etmek günlük hareketimizi arttırmayı sağlar.

Depresyon ve D Vitamini

Kış ayları güneşin az görüldüğü ve günlük hareketin mevsim koşullarından dolayı oldukça kısıtlandığı depresyon ve D vitamini eksikliği ayları olarak bilinir. Bu aylarda depresyondan korunma noktasında devreye balık ve Omega-3 ten zengin gıdalar girer. D vitamini eksikliği ise D vitaminden zenginleştirilmiş yarım yağlı süt gibi gıdalar ile giderilmeye çalışılır.

 

Mevsim ne olursa olsun sağlık; düzenli beslenme ve düzenli spor, yeterli uyku ve stresten uzak bir hayattan geçer unutmayın!