Botoks Nedir ?

Botoks Nedir ?

Botoks, Clostridum Botulinum adlı bakteriden üretilen saf ve doğal proteinin minik iğneler ile vücuda düşük dozda uygulanmasına deniyor

Botoks neden yapılır?

Yaşlanmayla birlikte yüzümüzde belirginleşen, mimik kaslarının kasılması sonrasında oluşan kırışıklıklar ve çizgiler, botoksla giderilebilir. Botoksun uygulandığı bölgede mimik kaslarına sinirlerden iletilen, kasların kasılmasına neden olan sinyaller geçici bir süreliğine felç olur. Kas hücrelerinin kasılması önlenir ve kaslardaki sertleşme miktarı en aza indirgenir. Aynı zamanda anormal kas kasılmaları da durur. Bunun sonucunda yüz kaslarının bir süreliğine gevşemesi, kırışıklık ve ince çizgi oluşumunun durması sağlanır.

Botoks nasıl yapılır?

Botoks işleminde, botulinum toksini seyreltildikten sonra direk olarak nöromusküler dokuya enjekte edilir. Enjeksiyon işleminden ortalama 20 dakika öncesinde bölgeye lokal anestezi kremi sürülür. Uygulama bölgesi temizlendikten sonra toksin, ince uçlu iğneler yardımıyla bölgedeki kasların içine ufak dozlarda enjekte edilir. İşlem, ortalama 15 dakika sürer. Kas dokuya enjekte edilen botulinum toksini, ortalama 24-72 saat sonrasında etkisini göstermeye başlar. Bazen nadir de olsa bu süre 5 ya da 7 güne kadar uzayabilir.

Botoks başka nerelerde kullanılır?

Botulinum çözeltisi sadece bir güzellik ürünü değil. Botulinum toksini uygulamalarıyla kaslar rahatlatılarak göz çevresindeki, alındaki ve kaş ortasındaki çizgiler yok ediliyor; ama bunun yanında göz seğirmesi ve göz tembelliği, kronik migren ağrıları, boyun kasılmaları, idrar kaçırma, aşırı terleme ve beyin felci gibi bazı hastalıklar da tedavi edilebiliyor. Birçok önemli hastalık ya da rahatsızlığın tedavisinde fayda sağlayan toksinin uygulama alanına, sürekli olarak yenileri ekleniyor. İşte botulinum toksinin kullanım alanlarından bazıları:
1. Akneleri giderebilir. Botulinum toksini, yağ üretimini frenleyerek, ciltteki sivilce sorunlarını azaltabilir. Küçük dozlarda uygulanan botulinum toksini ile yüz ifadelerinde belirgin bir değişiklik olmadan ciltte yağ dengesi sağlanabilir. Botulinum toksinin yağ üretimi üzerinde en etkili bölge alındır.
2. İdrar kaçırmalarını önler. Özellikle ileri yaştaki kadınlarda ve nörolojik hastalık sonrasında ortaya çıkan idrar kaçırma, botulinum toksini uygulamasıyla önlenebilir. İdrar torbası nörolojik bir nedenle aşırı aktif olabilir, sürekli olarak sinir hücrelerinden sinyal aldığından da idrar kaçırmalarına yol açabilir. Botulinum toksini sinir hücrelerinin gönderdiği aşırı çalışma sinyallerini engeller ve bu sayede kişilerin yaşam kalitesini artırır.
3. Diş gıcırdatmasını azaltır. Özellikle uyku esnasında diş gıcırdatma, dişlerde aşınmalara, baş, çene ve şakaklarda ağrılara neden olur. Botulinum toksini uygulaması ise, çiğneme kaslarındaki sinirlerin sinyallerini engelleyerek diş sıkma rahatsızlığının tedavi edilmesini sağlar.
4. Migren ağrılarını durdurabilir. Botulinum toksinin migren ağrıları üzerindeki pozitif etkisi tam olarak anlaşılamasa da en çok kabul gören teori şudur: Uygulanan bölgelerde, beyne gönderilen ağrı sinyalleri engellenir ve ağrıya karşı hassasiyet azaltılır. Başağrıları için bu uygulama nöroloji hekimleri tarafından yapılmalıdır. Migren ağrıları için alına, şakaklara ve saç derisine uygulamaktadır. Ancak, botulinum toksini uygulamalarında kaş düşüklüğü, donuk alın gibi estetik sonuçlara karşı da dikkatli olunmalıdır.
5. Aşırı terlemeyi baskılar. Botulinum toksinin aşırı terleme olan koltukaltı ve avuçiçi gibi bölgelerde sinirlerden ter bezlerine gönderilen sinyaller engellenir. Ter bezleri sinir hücrelerinden bu sinyali almadıkları sürece ter üretmezler. Hiperhidroz olarak adlandırılan bu aşırı terleme rahatsızlığı, yaklaşık 6 aylık aralıklarla botulinum toksini uygulamasıyla tedavi edilebilmektedir.
6. Göz hastalıklarının tedavisinde kullanılır. Botulinum toksinin ilk kullanım alanı göz hastalıkları olmuştur. Şaşılık ve göz seğirmesi gibi durumlarda hedef bölgelere botulinum toksini uygulanarak istenmeyen kas kasılmalarına neden olan sinir sinyalleri engellenir.
7. Beyin felcinde oluşan kas sertliklerini azaltır. Beyin felci veya serebral palsi hastalarında hareket sistemimize ait sinirler etkilendiği için, tedavide kullanılan botulinum toksini, kasların aşırı kasılmasını ve sertliğini engelleyerek hastaların hareketlerinin kolaylaşmasını sağlar.
8. El titremelerini azaltabilir. Parkinson gibi ilerleyici nörolojik hastalıklarla birlikte ortaya çıkan el titremeleri, botulinum toksini uygulamalarıyla azaltılabilir. Yine hedef kas grubuna uygulanan küçük enjeksiyonlarla sinir hücrelerinin istenmeyen sinyalleri kesilir ve el kaslarına hareket etmesini söyleyen kaslar durdurulur.
9. Erken boşalma sorununa çözüm olabilir. FDA tarafından henüz onay almamış olsa da, penis kaslarına uygulanan botulinum toksinin kasların rahatlamasını sağlayarak erken boşalmayı engelleyebileceği düşünülmektedir. Hali hazırda sertleşme problemi olan hastalar üzerinde botulinum toksini uygulaması araştırmaları devam etmektedir